Men's Programme 2020

Men's Results

Month Date Competition/Activity Place Catering
February 1 Opening Day Mixed Canadian Foursomes - Newburn Trophy    Members a Plate
  8 Stableford - (Start of Ringers)    
  8 Entries for: Foursomes and Rutherford Cup by 1 March    
  14 Captains Day Avondale  
  15 Foursomes drawn partners     
  19 Hawarden Womens Teams Stableford   Men to Cater
  22 Par Match    
  23 Templeton Cup Round 1 Rangiora/Scargill  
  29 Irish Stableford (Multiply)    
 March 1 Templeton Cup Round 2  Kaiapoi/Culverden  
  7 Three Person Hawarden Open Scramble Tournament   members a plate
  14 Medal 1st Qualifying Round and Shootout Rawhiti    
  15 Templeton Cup Round 3  Waimakariri/Hawarden  
  21 Medal 2nd Qualifying Round and Shootout    
  28 Bisque Bogey    
 April 4 Medal 3rd Qualifying Round and Shootout    
  5 Daylight Savings Ends Arrive 11.30am Tee off 12.00pm    
  5 Templeton Cup Round 4 Amberley  
  11 Medal 4th Qualifying Round and Shootout    
  18 Stableford - Rawhiti    
  19 Templeton Cup Round 5 Pegasus  
  25 Bisque Bogey    
  29 Cheviot Men's Midweek Tournament Cheviot  
 May 2 Medal 5th Qualifying Round and Shootout    
  9 Medal Final Qualifying Round and Shootout    
  10 Templeton Cup - Quarter/Semi Finals  Rangiora  
  16 Everglades Visit Hawarden  
  17 Templeton Cup Finals  Pegasus  
  17 Scargill Men's Open Scargill  
  23 Stableford - hidden partners    
  30 Par Match - Rawhiti    
 June 3 Hawarden Mens Midweek Open   Members a plate
  6 Stableford    
  13 Par Match - Yellow Tees    
  17 Hawarden Women's Open   Men to Cater
  20 Stableford    
  21 Hawarden Open Mixed Foursomes   Members a plate
  27 Stroke Rawhiti    
 July 4 Two Man Ambrose    
  11 Williamson Trophy 4BBB    
  18 Stableford    
  25 Par Round - drawn partners    
 August 1 Stableford    
  8 Match Play - Tempau Trophy    
  15 Bisque Bogey    
  22 Stableford    
  29 Modified Stableford    
 September 7 Par Round    
  12 Stableford    
  19 Irish Stableford - (3,2,1)    
  26 Shootout Final    
   27 Daylight Savings Starts Arrive 12.00pm Tee off 12.30pm    
 October 3 CHAMPIONSHIP FINALS    
  8 Eagles Halberg Tournament  Waimairi  
  12 Everglades Return Match  Everglades  
  17 Captains Choice    
  24 Two Man Ambrose    
  31 Anniversary Cup    Members a Plate
 November 4 AGM 7.30pm    
  7 Captain vs President    
  14 Stableford    
  21 Hawarden Mens Open
  Members a Plate
  27 President/Secretary Day   Russley  
  28 Par Round    
  28 Scargill Xmas Tournament Scargill  
 December 6 Hawarden Xmas Tournament (members a salad)    
    Reece Memorial Trophy - Hawarden Team Only    
  13 Amuri Xmas Tournament Amuri  
  19 Culverden Xmas Tournament Culverden  
  26 Cheviot Xmas Tournament Cheviot